Racuchy drożdżowe z jabłkami jak u babci. Domownicy będą błagać o dokładkę

 Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego w gorsze dni, gdy wszystko się wali, tak bardzo macie ochotę na maminą ogórkową, albo placki ziemniaczane, ale dokładnie takie, jak robiła babcia? Nasz mózg każe nam jeść to, co dawało poczucie bezpieczeństwa. W naszej kulturze od pokoleń kobiety karmią bliskich miłością. A cy można czuć się bezpieczniej, niż wtedy, gdy siedziało się u babci w kuchni, czekając na najlepsze racuchy świata?

Racuchy z jabłkami to jest smak, na który bardzo rzadko mam ochotę, nie dlatego, że ich nie lubię, ale dlatego, że ze słodkim jedzeniem nie całkiem nam po drodze. Są jednak takie momenty, kiedy robię je, wcale nie z myślą o dzieciach, bo one za nimi nie przepadają. Robię je, bo gotowanie daje mi poczucie bezpieczeństwa, a te małe drożdżowe pachnące placki przenoszą mnie do bajkowej krainy dzieciństwa. 



Jak zrobić racuchy drożdżowe z jabłkami

Po pierwsze warto zacząć od tego, że moje racuchy drożdżowe z jabłkami, to wersja dla leniwych. Nie ma tu mowy o czekaniu na zaczyn, ani wyrastanie ciasta, je w zasadzie po kilku minutach od pomysłu można już jeść. Wystarczy kilka składników, które większość z nas ma na stałe w domu i już można cieszyć się placuszkami.

Używam suszonych drożdży, bo je ciężko zabić. Robię też od razu dużą porcję, bo jak już się zabieram za to, to nie po to, żeby mi zabrakło racuszków do ocierania łez. Dziś od rana padało i to dość mocno, więc w żadnym razie nie miałam ochoty pędzić na zakupy, wykorzystałam to, co już miałam w domu i zjedliśmy pyszne śniadanie! Ale placuszki możecie zrobić też na podwieczorek, piknik czy kolację. Jak na moje kubki smakowe - na zimno są równie dobre.

Racuchy drożdżowe z jabłkami - składniki

Na wielką porcję placków, wyszło ich na pewno ponad 30, potrzebne będą:

  • 500 g mąki (użyłam 300 g pszennej i 200 g żytniej),
  • 3 jajka,
  • 2 łyżki suszonych drożdży,
  • 300 ml ciepłego mleka,
  • 200 ml wody gazowanej,
  • szczypta soli,
  • opakowanie cukru wanilinowego,
  • 3 jabłka,
  • garść rodzynek,
  • cynamon lub przyprawa o piernika.

Jak zrobić racuchy drożdżowe z jabłkami

Mąkę przesiałam do miski, dodałam drożdże, mleko, jajka, sól, cukier, przyprawę i wymieszałam całość, ciasto okazało się dość gęste, więc dodałam wodę gazowaną. Ciasto powinno mieć konsystencję śmietany, będzie znacznie gęściejsze niż to na naleśniki. Jabłka obrałam i pozbawiłam gniazd nasiennych, a dzieci je pokroiły. Często można preczytać w przepisach, że najlepsze są jabłka kwaśne, ale moim zdaniem nie ma to aż takiego znaczenia, wystarczy, że będą twarde.

Pokrojone w ósemki jabłka chłopcy pocięli w plasterki i dodaliśmy je do ciasta, potem wjechały rodzynki, choć wiem, że wiele osób ich nie lubi, można je wówczas po prostu pominąć, albo dodać, np. suszoną żurawinę. Na lekko zwilżonej olejem słonecznikowym patelni smażyłam na złoto placuszki, nabierając na porcję łyżkę stołową ciasta. Placki można jeść od razu same, posypane cukrem pudrem, cukrem wymieszanym z cynamonem, albo, np., z serkiem waniliowym. Są pyszne także na drugi dzień.

Komentarze